Komu potrzebny jest test owulacyjny?

test owulacyjnyWiele par starających się o dziecko używa testów owulacyjnych, aby ustalić termin owulacji. Test owulacyjny pozwala na wyznaczenie najlepszego momentu, kiedy to szanse na zajście w ciąże są ważniejsze. Wykorzystuje się go także, aby regulować płodność metodą naturalną.

Po co wykonuje się test owulacyjny?

Przede wszystkim pozwala on na określenie czy w moczu znajduje się hormon LH, który jest odpowiedzialny za wywołanie owulacji. Dodatkowo hormon LH kontroluje długość cyklu owulacyjnego oraz kolejność zdarzeń w trakcie cyklu miesięcznego. Dlatego też zanim kobieta zdecyduje się na wykonanie testu, powinna znać swój cykl menstruacyjny oraz wiedzieć, jak jej ciało zachowuje się w poszczególnych fazach cyklu.

Gdzie i kiedy wykonać test owulacyjny?

Test może być przeprowadzony samodzielnie lub też w laboratorium. W aptekach można zakupić trzy rodzaje testów owulacyjnych: paskowy, strumieniowy oraz płytkowy. Zdecydowanie najbardziej higieniczny oraz dający najszybsze wyniki jest test płytkowy, gdzie mocz zbierany jest do specjalnego pojemniczka a następnie za pomocą pipetki nanoszony na test.

Kobieta wykonująca test powinna sprawdzić czy nie cierpi na infekcję dróg moczowych. Ważne jest także to, aby poinformować lekarza o przyjmowanych lekach. W dniu wykonania testu kobieta nie powinna się denerwować oraz musi zrezygnować z używek takich, jak chociażby kawa czy alkohol, gdyż mogą sprawić, że wynik nie będzie miarodajny.