Skóra ma swoje granice elastyczności. Podczas ciąży granice te zostają naruszone i tworzą się czerwonawe lub fioletowe rozstępy. Z czasem kolor blednie, ale blizny pozostają. Pojawieniu się rozstępów można zapobiec, stosując specjalny krem na rozstępy w ciąży.
Skład kremu
Najlepsze kremy na rozstępy to produkty o wysokim poziomie nawilżenia. Powinny one łatwo wnikać w skórę i odżywiać ją, aby zachować jej naturalną elastyczność nawet w ekstremalnych warunkach. Dzięki temu zmniejszają się szanse na powstanie rozstępów.
Skuteczny krem na rozstępy w ciąży powinien zawierać związki, które nawilżają skórę, poprawiają metabolizm komórek i zwiększają elastyczność. Najlepiej, aby zawierał:
- Naturalne oleje. Nawilżają skórę, stymulują regenerację komórek i zwiększają metabolizm. Może to być olej migdałowy i arganowy, jojoba, olej z kiełków pszenicy, awokado, kakao, masło shea, olej sojowy i oliwa z oliwek.
- Witamina E i C. Wspomaga organizm w produkcji kolagenu.
- Kwas glikolowy. Poprawia produkcję kolagenu, zmniejsza rozstępy.
- Lanolina. Łatwo przenika przez skórę, wsiąka w górną warstwę naskórka i ogranicza odparowywanie wilgoci.
- Koenzym Q10. Poprawia elastyczność górnych warstw naskórka i funkcjonowanie komórek.
- Elastyna i kolagen. Odnawia skórę, poprawia jej elastyczność.
- Aminokwasy. Pomagają w naprawie tkanek skóry, będąc „budulcem” elastyny i kolagenu.
Krem nie może zawierać:
- Retinoidy — analogi witaminy A (np. Tretinoin i Adapalene). Nie wolno ich stosować, jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią. Retinoidy mogą powodować wady wrodzone u płodu.
- Substancje syntetyczne (parabeny, toluen, oleje mineralne, substancje zapachowe, siarczany, produkty ropopochodne). Substancje te mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka.
Okres użytkowania
Produkty mogą być stosowane w okresie prenatalnym, zwykle od drugiego do trzeciego miesiąca ciąży, oraz w okresie połogu. Niektóre kremy są odpowiednie zarówno dla kobiet w ciąży, jak i matek karmiących.
Aplikacja kremu prenatalnego ma zwykle na celu zmniejszenie rozciągliwości skóry. Maski poporodowe i redukują rozstępy oraz napinają skórę.
Stosować tylko przez określony czas wymieniony w instrukcji.
Hipoalergiczność
Ryzyko wystąpienia alergii podczas stosowania kremu powinno być minimalne. Wybieraj produkty oznaczone jako „hipoalergiczne”. Mimo to nadal mogą powodować dyskomfort. Powodem tego może być indywidualna nietolerancja na jeden ze składników kremu.
Przed zakupem kremu użyj próbki i wykonaj „test wrażliwości”. Nałóż kroplę produktu na zgięcie łokcia i poczekaj. Jeśli nie wystąpi reakcja alergiczna, można kupić produkt.
Co jeszcze powinnaś wiedzieć o kremie na rozstępy?
- Nie wierz w jaskrawe slogany reklamowe. Żadne środki nie gwarantują 100% likwidacji nieświeżych rozstępów. Mogą jedynie zmniejszyć ich rozmiar i zapobiec powstawaniu nowych.
- Traktuj wszystkie problematyczne części ciała — piersi, brzuch, uda i pośladki.
- Kupuj produkty oznaczone jako „dla kobiet w ciąży”. Konwencjonalne kremy na rozstępy często zawierają retinoidy, a te są niebezpieczne dla płodu.
- Niektóre produkty mają trwały i silny zapach, który może być drażniący w czasie ciąży. W efekcie produkt trafia do śmieci. Dlatego wybieraj produkty o łagodnym lub neutralnym zapachu.