Czym są płyny do higieny intymnej i jakie mają zalety?

płyny do higieny intymnej

Dbanie o higienę miejsc intymne jest istotne, ponieważ chroni przed wieloma chorobami, zakażeniami i infekcjami. Zazwyczaj stosuje się w tym celu specjalne płyny stworzone z myślą o higienie intymnej. Odpowiednie płyny do higieny intymnej nie powinny zaburzyć flory bakteryjnej oraz naturalnego pH tych wrażliwych miejsc. Czym są płyny do higieny intymnej? Jakie są ich rodzaje oraz zalety?

Czym są płyny do higieny intymnej?

Głównym zadaniem płynów do higieny intymnej jest utrzymanie czystości i komfortu w okolicach intymnych u kobiet. W swoim składzie posiadają naturalne składniki oraz takie, które nie podrażnią tych okolic, usuną bakterię oraz utrzymają odpowiednie pH. W swoim składzie często zawierają substancje naturalne, nawilżające i łagodzące. Płyny do higieny intymnej z https://sanbello.pl/higiena/higiena-intymna/zele-emulsje-plyny-do-higieny-intymnej mają również inne zadanie, jakim jest usuwanie nieprzyjemnych zapachów i wydzielin. Dzięki odpowiednim substancjom płyny te podtrzymują w tych wrażliwych okolicach odpowiednią mikroflorę bakteryjną.
Płynu do higieny intymnej nie wolno nadużywać, ponieważ może to zaburzyć pH i mikroflorę bakteryjną tych okolic. Przed użyciem płynu wypada skonsultować się z lekarzem, który udzieli kobiecie szczegółowych porad w zakresie higieny intymnej i poleci najlepsze preparaty.

Zalety płynów do higieny intymnej

płyny do higieny intymnej

Główne zalety płynów do higieny intymnej to:

  • zapewnienie komfortu i uczucia świeżości,
  • złagodzenie podrażnień,
  • zapewnienie optymalnego poziomu pH w okolicach intymnych,
  • utrzymanie czystości,
  • eliminowanie niepożądanych bakterii,
  • zapobieganie infekcjom bakteryjnym.

Należy pamiętać, aby odpowiednio i nie za często używać płynów do higieny intymnej oraz stosować się do instrukcji zawartych na opakowaniu.

Jak używać płynu do higieny intymnej?

Używanie płynu do higieny intymnej związane jest z kilkoma krokami. Na samym początku należy wybrać odpowiedni płyn, który będzie łagodny o zrównoważonym pH, co sprawi, że nie podrażni delikatnej skóry. W razie problemu z wyborem można poszukać porady u lekarza bądź farmaceuty. Po zakupie nadszedł czas na użycie płynu. Należy nałożyć płyn na dłonie, bądź miękką gąbkę. Nie trzeba używać dużych ilości płynu, aby uzyskać pożądany efekt. Następnie płynem należy delikatnie wymyć zewnętrzne okolice intymne- łechtaczkę, okolice odbytu i wargi sromowe. Nie wolno wprowadzać płynu do pochwy, ponieważ może on spowodować zaburzenie naturalnej flory bakteryjnej. Poza tym pochwa ma zdolność do samooczyszczania się i nie są wymagane inne środki higieniczne.

Po odpowiednim oczyszczeniu okolic pochwy i odbytu należy dokładnie spłukać pozostałości płynu z zanieczyszczeniami za pomocą czystej wody. Płynu do higieny intymnej należy używać z umiarem, ponieważ za częste korzystanie z tych preparatów może zniszczyć mikroflorę bakteryjną. Należy używać tych środków, kiedy na to nadszedł czas. Jeżeli po użyciu wyskoczą zaczerwienienia lub podrażnienia, to należy skonsultować się z lekarzem. Odpowiedni płyn do mycia okolic intymnych musi być antyalergiczny oraz dostosowany do gustu i preferencji kobiety.