Czy warto stosować naturalne szampony do włosów?

naturalne szampony do włosów

Odpowiedź na to pytanie powinna być oczywista. Za każdym razem, kiedy stosujemy szampon, należy zastanowić się, czy jest on dla nas przede wszystkim zdrowy i bezpieczny. Nie powinniśmy się kierować tylko jego pięknym opakowaniem czy intensywnym zapachem. Niska cena również nie powinna być czynnikiem decydującym o zakupie. Warto również zaobserwować, w jakim stanie po umyciu jest nasza skóra, czy się nie przetłuszcza, nie wysusza, czy nie występują wysypka i podrażnienia. Składniki, z których wykonano szampon, ma olbrzymie znaczenie dla kondycji naszych włosów, skóry i całego naszego organizmu!

Właściwy dobór szamponu do typu włosów.

Zanim poruszymy tematykę naturalnych szamponów do włosów, zwróćmy uwagę na nasz typ włosów. Jeśli wiesz, jakiego rodzaju są twoje włosy to świetnie! Jeśli jeszcze nie, warto to określić. Wyróżniamy kilka typów włosów głowy, między innymi są to włosy:

 • normalne
 • suche
 • tłuste
 • mieszane
 • cienkie

Każdy rodzaj włosów wymaga innej pielęgnacji, a co za tym idzie innego składu kosmetyków. Co najważniejsze każdy z nich może opierać się na naturalnych komponentach, a więc bezpiecznych dla zdrowia. Więcej na ten temat znajdziesz na – https://sanbello.pl/naturalne/wlosy/szampony-do-wlosow

Jakich składników nie powinno być w szamponie?

Naturalne szampony do włosów z pewnością pozbawione są syntetycznych składników, które w dłuższym terminie bardziej zaszkodzą, niż pomogą naszym włosom. Większość z nich może wywoływać alergię, która objawia się swędzącą wysypką. Nierzadko osoby z predyspozycją do występowania atopowego zapalenia skóry doznają nasilenia objawów tej choroby. Ponadto szkodliwe substancje mogą przesuszać zarówno włosy, jak i skórę głowy, nadmiernie pobudzać gruczoły łojowe (zwiększając produkcję sebum), a także przenikać do organizmu kumulując się w nim przez lata aż do wystąpienia jeszcze innych schorzeń.

naturalne szampony do włosów

Przeglądając skład kosmetyków, naturalne szampony do włosów nie powinny zawierać:

 • EDTA
 • SLS
 • SLES
 • parabenów
 • olejów mineralnych
 • silikonów

Naturalne składniki szamponów do włosów.

Naturalny skład powinien być również bogaty w minerały (magnez, cynk, miedź)  i witaminy (np. C, E, B5), które odżywiają włosy. W pełni organiczne oleje, wyciągi, ekstrakty to główna kompozycja, jaką oferują naturalne szampony do włosów. Dzięki niej możemy myć naszą głowę w delikatny i bezpieczny sposób, jednocześnie dbając o piękno i zdrowie włosów. Warto też wspomnieć, jak wspaniale pachną po użyciu szamponów z naturalnym, organicznym olejkiem eterycznym. Nasze włosy lubią, gdy szampon zawiera: pokrzywę, keratynę, jedwab, miód, olejki z orzechów, aloes, wyciąg z czarnej rzepy, wyciąg ze skrzypu polnego, glicerynę roślinną, olej z kozieradki, hibiskus, prawoślaz, żywicę mirra i wiele innych.

Zmiana, która pozytywnie cię zaskoczy!

Po latach stosowania ulubionego szamponu na pewno ciężko jest się odzwyczaić i dokonać zmiany. Sprawdźmy więc jego skład. Jeśli nie zawiera chemicznych substancji, nie będzie wymagał wymiany. Jeżeli jednak nie oferuje niczego więcej, poza intensywną pianą i sztucznym zapachem, warto poważnie zastanowić się, czy właśnie to chcemy wcierać w naszą głowę dzień po dniu, czy nie lepiej sięgnąć po naturalne szampony do włosów. Wybór jak zawsze zależy od nas, kierujmy się rozsądkiem, a żadna nieprzyjemna dolegliwość nas nie spotka.